Handel przyszłości – wirtualna rzeczywistość

Spersonalizowane oferty stworzone na podstawie internetowych śladów, okulary do wirtualnej rzeczywistości i jeszcze większy nacisk na online – tak według specjalistów od marketingu już za kilkanaście lat może wyglądać proces zakupowy.

E-commerce był krokiem milowym, który zrewolucjonizował już rynek handlowy. To jednak dopiero początek zmian. Jak przewidują specjaliści, przyszłością branży będzie jeszcze większy nacisk na cyfryzację i automatyzację procesu zakupowego. Do rąk detalistów trafią narzędzia umożliwiające  tworzenie spersonalizowanych doświadczeń zakupowych. Dzięki śladom aktywności w sieci oraz wieloletnim rejestrom dokonywanych zakupów, będziemy można przygotować dla poszczególnych klientów dokładnie  dopasowane rekomendacje z odpowiednimi produktami. Dodatkowo telefony, dzięki podłączeniu do kanałów Bluetooth, będą wysyłać informacje o szczegółowej lokalizacji klienta w danym sklepie. Oznacza to, że np. osoba stojąca przed półką ze słodyczami otrzyma poprzez aplikację informację o promocji na dane cukierki.

Rozszerzona rzeczywistość handlowa

Jednym z najbardziej gorących tematów w handlu jest wirtualna rzeczywistość. Już teraz okulary virtual reality, umożliwiające eksplorowanie wirtualnej rzeczywistości, pojawiają się w coraz większej liczbie domów, a potencjał do ich wykorzystania coraz wyraźniej dostrzega również branża FMCG. Nic dziwnego: mają wiele właściwości, które świetnie mogą wspierać cele sprzedażowe. Handlowcy na spotkaniach z detalistami będą mogli np. używać tej technologii do pokazywania najnowszych produktów. Dzięki temu właściciele sklepów będą mogli zobaczyć jak wyglądają ekspozycje asortymentu zwizualizowane w trójwymiarze. Również potencjalni nabywcy będą mogli przeglądać w domu wirtualne towary przed ich zakupem.