Pieczywo mrożone do wypieku – hit czy kit?

Sprzedaż pieczywa mrożonego do wypieku w sklepach rośnie średnio 17 proc. – 18 proc.. To nowa technologia i trend, który się rozwija i będzie miał coraz większy zasięg na rynku  – stwierdzają członkowie Stowarzyszenia Producentów Pieczywa „Świeżo wypieczone”.

Na rynku istnieje wielu producentów pieczywa, a małe piekarnie funkcjonują obok działającego na szerszą skalę segmentu pieczywa do wypieku dostępnego m.in. w dużych sieciach sprzedaży. Nowoczesne technologie stosowane w większych zakładach piekarniczych nie wpływają jednak na receptury pieczywa, oparte wciąż na czterech naturalnych i podstawowych składnikach – mące, wodzie, zakwasie lub drożdżach oraz soli. To właśnie te składniki poddane fermentacji dają początek rozrostowi ciasta, które formowane w odpowiednie kształty, poprzez wypiek zamienia się w pieczywo. Między tzw. tradycyjnym wypiekiem a pieczywem do wypieku, czyli zapieczonym i zamrożonym, różnica powstaje w końcowym etapie produkcji i dotyczy tylko i wyłącznie technologii, a nie składu. Pieczywo przeznaczone do wypieku przed procesem mrożenia jest wypiekane w około 75 – 80 procentach pełnego czasu wypieku. Jest w pełni uformowane, z zapieczoną skórką i wymaga jedynie finalnego dopieczenia w sklepie, do którego trafia bez przerywania kontrolowanych warunków łańcucha dostaw tj. w formie zamrożonej.

Pieczywo wypiekane w sklepie jest pełnowartościowym produktem spożywczym, zachowującym pełnię walorów smakowych. Zastosowany proces dopiekania w miejscu sprzedaży pozwala konsumentom na zakup ciepłego, świeżego i pachnącego pieczywa. – mówi Ilona Bis, Kierownik Działu Technologii i Rozwoju Produktów z firmy NOWEL Sp. z o. o.,kampanii „Świeżo wypieczone”.

Celem kampanii edukacyjnej Stowarzyszenia Producentów Pieczywa „Świeżo wypieczone” jest zwrócenie uwagi na istotną rolę pieczywa w zbilansowanej diecie, jak również podkreślenie wysokiej jakości pieczywa do wypieku dostępnego w punktach sprzedaży. Patronat merytoryczny nad kampanią objął Instytut Żywności i Żywienia im. prof. A. Szczygła w Warszawie.