Jaki był rok 2018?

Rok 2018, dobiegający końca, był nieco spokojniejszy dla sklepów FMCG niż 2017.Właściciele sklepów borykają się z brakiem pracowników, ale na zyski nie narzekają. Klienci szukają zdrowej żywności, a ustawodawcy starają się dbać o sprzedawców i konsumentów.

Niedziela i alkohol
Dwie ustawy, które weszły w życie w tym roku bardzo napsuły krwi detalistom. Pierwszą z nich był zakaz handlu w wybrane niedziele. Już wiadomo,że duzi gracze stracili na tym,a mikro-sklepy zyskały. Większe obroty produktami spożywczymi notowane są na stacjach paliw. Niektórzy detaliści starają się obchodzić zakaz a ponieważ są kreatywni, to pomysłów mają sporo. Najczęściej rozszerzają działalność lub zmieniają jej główną linię na np. usługi pocztowe, kolektury lotto czy gastronomię. Doszły do nas słuchy,że na wieczornych imprezach w takich barach koszt biletu wstępu można sobie odliczyć od ceny butelki alkoholu. Za to w poznańskim Bio Family wszystkie transakcje są przeprowadzane przez bezobsługowe kasy, a w sklepienie ma sprzedawców, czyli sklep nie zatrudnia nikogo w niedziele i może być otwarty codziennie. Mają dobry monitoring, a zakupy w „dni wolne”i w godzinach nocnych może zrobić tylko osoba posiadająca kartę sklepu,wydawaną na podstawie dowodu osobistego. We wrześniu NSZZ Solidarność wniosła o poprawki do ustawy,tak by jeszcze bardziej ograniczyć handel,czemu przeciwstawiają się organizacje zrzeszające handlowców.
Drugą ustawą, której nie pokochali detaliści jest ta upoważniająca samorządy do ustanowienia zakazu handlu alkoholem w godzinach nocnych. Znalazła zastosowanie tylko w niektórych gminach. Detaliści zwracają uwagę,że daje ona nieuzasadnioną przewagę na rynku punktom gastronomicznymi nie eliminuje prewencyjnego ograniczenia zakupu alkoholu.

Kradzież czy wykroczenie?
W 2018roku weszła w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń, według której za przestępstwo będzie uznawana kradzież towaru o wartości 500 zł. To zmiana o 25 zł w dół. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości zaznaczają, że „to istotna różnica,bo za wykroczenie grozi najczęściej grzywna, a za kradzież będącą przestępstwem– nawet pięć lat więzienia”.Niestety w sklepach spożywczych pojedyncza kradzież na kwotę powyżej 500 zł jest rzadkością i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców nadal będzie mało restrykcyjne. Nowelizacja niesie iskierkę nadziei. Gdy złodziej będzie powtarzał kradzieże w krótkich odstępach czasu, cyklicznie, odpowie za nie jak za jeden czyn. Jego dokonania uznane zostaną za przestępstwo,gdy będzie kradł „przy wykorzystaniu tej samej albo takiej samej sposobności lub w podobny sposób popełnia dwa lub więcej umyślnych wykroczeń przeciwko mieniu, jeżeli łączna wartość mienia uzasadnia odpowiedzialność za przestępstwo”. Ma też powstać elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie takich wykroczeń, obwinionych i ukaranych, służący organom ścigania do namierzenia popełniających kradzieże.

Lodówkomaty – krok w stronę e-commerce
Na rynku pojawiła się nowość– lodówkomaty, w których będą czekały – na klientów robiących zakupy wysyłkowe – produkty detaliczne wymagające chłodzenia
.– Obecnie mamy 50 maszyn (35 w Warszawie i 15 w Krakowie). Wprowadzenie tego typu maszyn odbiorczych oznacza, że rewolucja w handlu detalicznym nadchodzi szybkimi krokami. Jesteśmy liderem wzrostów jako operator logistyczny, jednak nie ograniczamy się tylko do tego segmentu rynku. Wchodzimy w nowy projekt, który zmieni zakupowe zwyczaje Polaków – powiedział next.gazeta.pl Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost.

Bio i Vege
Tegoroczne najsilniejsze trendy w handlu artykułami spożywczymi to Bio i Vege. Menadżerowie dużych sieci wprowadzają coraz więcej produktów wegańskich na półki supermarketów i dyskontów. Są przekonani, że po ten asortyment będzie sięgało coraz więcej klientów. Z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych– na zlecenie Fundacji Otwarte Klatki– wynika, że prawie 60 proc. Polaków ma zamiar ograniczyć jedzenie mięsa. Poza tym klienci coraz częściej szukają artykułów o obniżonej zawartości tłuszczu, bez konserwantów, sztucznych barwników, syropu glukozowo–fruktozowego.