Jak Polacy kupują przed Bożym Narodzeniem?

Wydatki na żywność przed świętami Bożego Narodzenia są najwyższe w roku. Klienci nie zamierzają oszczędzać, a jeśli deklarują jakieś ograniczenia, to dotyczą one raczej kwot asygnowanych na prezenty, niż tych na świąteczne posiłki.

Przedświąteczne zakupy klienci planują dużo wcześniej, a 27 proc. nawet na miesiąc przed świętami– wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia. Nie oznacza to jednak, że od razu udają się do sklepu. Najwięcej osób chce odwiedzić sklepy w pierwszej połowie grudnia. Z roku na rok zmniejsza się liczba wizyt w sklepie przed świętami, ale wzrasta wartość pojedynczych zakupów.

Polacy starają się oszczędzić i chętnie korzystają z promocji. Informacji o obniżkach cen, o zakupowych okazjach szukają zwłaszcza w gazetkach promocyjnych. To właśnie promocje skłaniają klientów do niezaplanowanych zakupów, niezależnie od asortymentu. Prawie 20 proc. klientów odstępuje od ścisłego przestrzegania swojej listy zakupowej ponieważ zwietrzyli okazję.

Po artykuły spożywcze klienci wybierają się sami do sklepu, tylko nieliczni korzystają z zakupów w e-commerce. Podczas planowania zakupów deklarują, że będą korzystać z ofert supermarketów i dyskontów. Po drobne zakupy idą do sklepów niedaleko miejsca zamieszkania. W grudniu 2017 roku wartość sprzedaży w sklepie małego formatu była o 5 proc. wyższa niż rok wcześniej i o 8,5 proc. większa w porównaniu z listopadem – podaje CMR.

Co kupujemy?
Polacy cenią sobie tradycyjne wyroby dobrej jakości. Sięgają po sprawdzone marki. Średnie wydatki rodzin na święta Bożego Narodzenia rosną z roku na rok. Jak pokazuje dwudziesta pierwsza edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2018”, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku najbardziej spodziewanym prezentem są kosmetyki i perfumy, natomiast swoim bliskim najchętniej podarujemy książkę. Z roku na rok rośnie znaczenie zakupów internetowych.Aż 44 proc. pieniędzy przeznaczonych na prezenty pozostawimy w sklepach online.