Maciej Ptaszyński – Efekty niedziel niehandlowych

Jak Wam minął 2018 rok? – pytamy osoby z branży FMCG

Maciej Ptaszyński dyrektor generalny POLSKIEJ IZBY HANDLU

W 2018 roku wprowadzono niedziele wolne od handlu. W najmniejszych sklepach, które mogą być prowadzone przez samego właściciela obroty w niedziele niehandlowe co prawda rosną, ale przez agresywne kampanie zagranicznych dyskontów reklamujących się przed weekendem obroty w tych sklepach w piątki i soboty spadają tak bardzo, że niedzielny wzrost nie jest w stanie skompensować strat z poprzednich dni.

Rząd ustalił też, że kradzież poniżej500 zł jest tylko wykroczeniem. Krokiem w dobrym kierunku jest wprowadzenie rejestru sprawców kradzieży,natomiast nadal problemem pozostaje wysokość kwoty do której kradzież nie jest przestępstwem.

W tym roku samorządy uzyskały możliwość decydowania o tym, gdzie i w jakich godzinach może być sprzedawany alkohol. Otrzymały też nowe możliwości jeżeli chodzi o przyznawanie koncesji na sprzedaż alkoholu– podmioty, które stracą prawo do sprzedaży alkoholu będą mniej konkurencyjne niż sklepy prowadzące sprzedaż. Ma to wpływ na konkurencyjność między sklepami, lecz także może spowodować wzrost korupcji w samorządzie gminnym.