Świąteczny tradycjonalizm

Z raportów ośrodków naukowych i firm badających opinie społeczne, wyłania się obraz Polaka, tradycjonalisty, który kultywuje dawne, rodzinne zwyczaje świąteczne.

Zdecydowana większość naszych rodaków decyduje się na tradycyjne postne potrawy wigilijne (94 proc.), wolimy też kompot z suszu niż grzane wino. Życzenia chętniej składamy osobiście (79 proc.) niż wysyłamy SMS-em. Wybierając choinkę nadal większość rodzin decyduje się na prawdziwe drzewko (69 proc.) – pokazują wyniki badań GfK Polonia z 2017 roku.

Przy tradycyjnym świątecznym stole nie może zabraknąć najbliższej rodziny. Potwierdzają to badania z 2016 roku ARC Rynek i Opinia, z których wynika, że aż 91 proc. Polaków chce ten czas spędzić z rodzicami, rodzeństwem, dziećmi i dziadkami. A jeśli nie możemy być z najbliższą rodziną, to wolimy towarzystwo przyjaciół niż kuzynostwa.

Czym młodsi respondenci, tym są bardziej otwarci na alternatywne rozwiązania, a przodują mężczyźni w wieku 18-30 lat. Aż 36 proc. ankietowanych wyraziła chęć spędzenia świątecznego czasu w gronie przyjaciół.