Czy noworoczne postanowienia ograniczają sprzedaż?

Niezmiennie od lat, wysoko na liście postanowień noworocznych znajduje się rzucanie palenia. Czy oznacza to zmniejszenie sprzedaży papierosów?

Jak pokazują badania CBOS z 2017 roku, ponad połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie tylko 10 proc. zrealizowało dotąd swoje plany. Z roku na rok rośnie jednak liczba osób deklarujących chęć zmiany trybu życia na zdrowszy.
Eksperci wskazują na trendy w postanowieniach noworocznych, które wykrystalizowały się na przestrzeni ostatnich czterech lat. Twierdzą, że na ich podstawie można wysnuć wnioski dotyczące postanowień noworocznych na 2019 rok. W poprzednich sezonach lista planowanych zmian niezmiennie zawierała bowiem postanowienia utraty wagi, rzucenia palenia, ograniczenia spożycia alkoholu i awans w pracy. W dużej mierze pokrywają się z postanowieniami dokonywanymi w krajach zachodnich. Z opublikowanych w Journal of Clinical Psychology danych wynika, że np. w 2016 r. Amerykanie najbardziej chcieli zrzucić zbędne kilogramy, poprawić organizację swojego życia, więcej oszczędzać oraz dbać o zdrowie.
Statystyki pokazują, że odsetek osób, które porzuciły tradycyjne papierosy na rzecz e-papierosów w Wielkiej Brytanii wzrósł z 1,1 proc. w 2012 roku do 9,5 proc. w 2017 i nadal rośnie. Wskaźniki dotyczące palenia tytoniu wśród dorosłych są obecnie bardzo niskie, a od 2010 roku spadły z 19,9 proc. do 15,5 proc.

Jak widać sprzedaż papierosów może nieco spaść tuż po Nowym Roku, ale w tym okresie zwiększa się obrót e-papierosami oraz produktami OTC pomagającymi rzucić palenie.