Cargill przejmuje Konspol

W konsekwencji wstępnego porozumienia z września 2018 roku, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód, w dniu 28 grudnia podpisana została finalna umowa w sprawie przejęcia przez amerykański koncern Cargill podmiotów działających w ramach Grupy Konspol.

Twórca Konspolu – Kazimierz Pazgan wraz z rodziną, zdecydował o pozyskaniu dla firmy nowego właściciela, który zapewni firmie możliwości szybszego rozwoju na globalnym rynku, jednocześnie zachowując zbudowaną przez lata markę i zespół ludzi współtworzących Konspol. Tym samym firma, po prawie 40 latach od jej powstania, wkracza na nowy poziom. Dzięki wsparciu Grupy Cargill, nowosądecki lider przetwórstwa spożywczego zyska dostęp do nowych rynków i zwiększy siłę inwestycyjną, co pozwoli jeszcze bardziej przyspieszyć tempo rozwoju firmy.

Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem, przedmiotem transakcji są wszystkie podmioty Grupy Konspol wraz z zapleczem produkcyjnym i portfolio produktowym. Oznacza to przejęcie zakładu produkcji pasz, pięciu kompleksów hodowlanych, ubojni oraz dwóch zakładów produkcyjnych. Od momentu zawarcia finalnej umowy Cargill będzie w pełnym zakresie kontynuował działalność Grupy Konspol, zapewniając ciągłość funkcjonowania firmy i jej marek.

Cargill, jako nowy właściciel, oznacza dla Konspolu zmianę skali, ale będąc firmą rodzinną z podobnym podejściem do biznesu, gwarantuje zachowanie tożsamości i docenia wartość zespołu, który budowaliśmy przez lata – mówi Kazimierz Pazgan, założyciel Grupy Konspol

Zakłady produkcyjne Konspolu są zlokalizowane w Nowym Sączu i w Słupcy. Ostatnie lata oznaczały dla firmy ciągłe inwestycje w obszarach hodowli drobiu i produkcji wyrobów mięsnych. Dzięki temu Konspol dysponuje nowoczesną infrastrukturą w całym łańcuchu produkcji wyrobów drobiowych, od produkcji pasz, aż po finalne artykuły spożywcze. Firma na tle konkurencji wyróżnia się bardzo szerokim asortymentem wyrobów convenience, co roku przedstawiając kilkadziesiąt nowości. Wiele z tych produktów trafia na eksport do kilkunastu krajów świata. Do klientów Grupy, zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach, należą wiodące sieci detaliczne.

Znakomity zespół, silne marki produktowe i dotychczasowa dynamika rozwoju pokazują potencjał Konspolu – powiedział Chris Langholz, Prezes Cargill Global Poultry. Jestem przekonany, że Cargill pomoże jeszcze skuteczniej wykorzystywać te atuty, zwłaszcza na globalnym rynku – dodał.

Nowy właściciel – Cargill – jest globalnym liderem w sektorach: rolnictwa, produkcji żywności i przetwórstwa spożywczego. Firma prowadzi działalność od ponad 153 lat, pracując z klientami w ponad 125 krajach. Decyzja o inwestycji w Konspol stanowi uznanie dla wysokiej jakości produktów, zróżnicowanego asortymentu i innowacyjności. To przejęcie zwiększa dotychczasowe zaangażowanie inwestycyjne Cargill w Polsce – dotychczas koncern był pracodawcą w 22 zakładach na terenie kraju.

Kapitał pochodzący z transakcji zwiększy możliwości inwestycyjne przedsiębiorstw pozostających w rękach rodziny Pazganów. Wśród ambitnych planów, wiodące są projekty w zakłady produkcyjne w Azji, między innymi realizowana już inwestycja w Indonezji. Pazganowie chcą też być aktywnymi inwestorami na dynamicznie rozwijających się rynkach Europy Wschodniej. Obok działalności hodowlanej i produkcyjnej, rodzina dysponuje dużym doświadczeniem w branży budowlanej i nieruchomości. W niedalekiej przyszłości planuje duże projekty inwestycyjne również w tym obszarze.