Trendy wzornicze dla produktów ECO

Wzrost znaczenia marek własnych oraz rozwój produktów ECO wymusza nowe kryteria w przypadku projektowania opakowań.

Marki własne można znaleźć praktycznie w każdej sieci handlowej. Są pozycjonowane w różny sposób, zazwyczaj jako oferta value for money, często naśladująca te bardziej znane produkty. Jednak coraz częściej wśród marek własnych dostępne są produkty spełniające potrzeby osób poszukujących propozycji z segmentu premium, czy ECO. Konsumenci coraz częściej przyznają, że na ich decyzje zakupowe znacząco wpływa wygląd opakowania, które ma za zadanie podkreślać wysoką jakość oraz wiarygodność ekologiczną marki. Dlatego  wzrosła rola designu opakowań, które muszą odpowiednio wyróżniać się na sklepowej półce.

Opakowania w pierwszej kolejności muszą komunikować kategorię produktu, zwłaszcza Eco. Coraz większą rolę odgrywa więc uwydatnienie cech funkcjonalnych oraz zachowanie zgodności z trendami, takimi jak clean label czy free from.

Eko w środku, eko na zewnątrz

Etykiety projektowane dla segmentu eco są często drukowane na papierze strukturalnym. Najczęściej wykorzystywaną kolorystyką jest biel i kolory ziemi – zielenie, brązy oraz błękity. Widniejące na nich motywy są proste i nawiązują do świata roślin oraz natury. Na pierwszy plan wychodzi minimalizm oraz  wyraźne podkreślenie wartości odżywczych produktu.

Opakowanie produktów ekologicznych nie mogą być jedynie stylizowane na naturalne. Dla wiarygodności marki istotnym jest, aby stanowiły dopełnienie ich zawartości. W przeciwnym razie może wywołać w konsumencie obawę, że stosowane w nieekologicznych opakowaniach składniki będą przenikać do produktu, wpływając negatywnie na ich zdrowie. Surowcem, który najbardziej kojarzy się z ekologicznym opakowaniem jest oczywiście szkło, jednak bez problemu można znaleźć coraz szerszą gamę opakowań z ekologicznego plastiku. Często możemy także zauważyć opakowania informujące, iż dany wyrób nie posiada np. oleju palmowego. W ten sposób producenci komunikują swoją troskę o kondycję środowiska naturalnego. Jest to trend, który obecnie jest równie silny, jak kiedyś deklaracja, iż produkt nie jest testowany na zwierzętach.

O tym, jak istotne jest opakowanie produktu, nie trzeba nikogo przekonywać, jednak atrakcyjność opakowania to nie jedyny wyznacznik sukcesu rynkowego. Zarówno producenci, jak i projektanci muszą pamiętać o spójności opakowania z jego zawartością, gdyż nawet najbardziej innowacyjny i wyszukany wzór nie będzie spełniał swojej roli, jeśli nie będzie odzwierciedlał najważniejszych cech i zalet marki wybranej przez konsumenta.
Autor: Jarosław Grzesica, CEO w studiu designu THIS