Makaronowe trendy

Makaron jest postrzegany jako żywność wygodna, skoncentrowana, o długim terminie przydatności do spożycia. Jego spożycie jest od lat stabilne.

„Kategoria makaronów jest stabilna na przestrzeni trzech ostatnich lat, zarówno pod kątem sprzedaży wartościowej jak i ilościowej. W okresie czerwiec 2017 – maj 2018 wartość sprzedaży kategorii wyniosła 1,1 mld zł, a sprzedaż ilościowa – ponad 444 mln sztuk” – podaje Nielsen.

Makaron to produkt wygodny, łatwy do przyrządzenia i wielostronny. Można go łatwo ugotować lub usmażyć  i stosować w wielu wariantach: do zup, dań słodkich i wytrawnych.

Kształt ma znaczenie

Najsławniejsze są makarony włoskie, do wyrobu których stosuje się mąki i kaszki otrzymywane z pszenicy twardej, zawierającej dużo glutenu. Każdy kształt włoskiego makaronu ma odmienną nazwę i stąd na opakowaniach można znaleźć na przykład tagliatelle, fettuccine papardelle (wstążki o rożnej grubości), fusilli (świderki) czy orzo (w kształcie ryżu). Włosi każdy kształt makaronu stosują do innej potrawy. W Polsce nie przestrzega się takiego podziału. Najpopularniejsze kształty, które wybierają konsumenci to krótka nitka, krajanka oraz świderki. Makaron można wytwarzać z różnych zbóż np. mąki pszennej, gryczanej, ryżowej, żytniej i wody. Podstawowymi dodatkami do ciasta są jaja a niekiedy również zioła. Makaron można barwić dodając do ciast zielony szpinak, żółtą kurkumę, czerwoną paprykę. W Polsce klienci najczęściej sięgają po makarony z pszenicy oraz z jej twardej odmiany– durum. Makarony pełnoziarniste odpowiadają za zaledwie 4 proc. sprzedaży wartościowo, a makarony jajeczne za 40 proc. kategorii.(źródło Nielsen).

Marka i cena istotna dla klientów

Jak podaje GUS, w 2000 roku statystyczny Polak zjadał rocznie 3,84 kg rożnych makaronów, a w 2013 – 4,44 kg. Konsumenci stając przed wyborem makaronu, kierują się kilkoma głównymi czynnikami. Kobiety zwracają uwagę najpierw na markę produktu, następnie cenę, wielkość opakowania, barwę produktu i skład. Z kolei mężczyźni zaczynają najczęściej wybór od ceny, dopiero po niej szukają ulubionej marki, decydują o wielkość kupowanego opakowania. Czynnikiem, który ma najmniejszy wpływ na wybór makaronu jest jego skład. Oprócz makaronów z ulubionej w kraju pszenicy, na rynku pojawia się coraz więcej wyrobów z innych mąk, np. z odmiany pszenicy- orkiszu, z kamutu itp.

Innowacje na makaronowej półce

Makarony bezglutenowe znajdują swoje miejsce na półkach sklepowych ze względu na coraz większą ofertę wyrobów dla osób z celiakią oraz na bezglutenową modę. Ten typ makaronów produkowany jest z kukurydzy, ryżu, gryki, owsa, jęczmienia, tapioki, komosy ryżowej, a nawet roślin strączkowych. Innym trendem jest spożywanie makaronów razowych czy pełnoziarnistych ze względu na większa ilość błonnika oraz minerałów. Zgodnie z tym zainteresowaniem konsumentów producenci próbują też wzbogacana mąki pszennej różnymi frakcjami błonnika pokarmowego.

Klienci szukają makaronów o innowacyjnym składzie, ale nie zawsze się do nowego produktu przywiązują. W badaniach naukowych okazało się, że o wyborze innowacyjnego makaronu przez kobiety decyduje brak konserwantów i sztucznych barwników oraz informacja o właściwościach prozdrowotnych. Natomiast mężczyźni zdecydują się na zakup innowacyjnego makaronu, gdy będzie on miał niższą cenę lub będzie pozbawiony konserwantów i sztucznych barwników. Najmniejszy wpływ na zakup makaronu innowacyjnego ma zastosowanie nowego opakowania, nowej barwy lub zmiana informacji na opakowaniu.