Marcin Skowron, Zakłady Tłuszczowe Bielmar: Margaryny w nowej odsłonie

Najwyższej jakości produkty bez konserwantów i mleka w proszku, oleje wytwarzane metodą głębokiego tłoczenia – o dbałości w produkcji, bestsellerach i ostatnich nowościach rozmawiamy z Marcinem Skowronem, Wiceprezesem Zarządu Zakładów Tłuszczowych Bielmar.

Bielmar to firma wywodząca swoje korzenie od przedwojennej tłoczni oleju. Olej Beskidzki z rzepaku jest potomkiem tamtych czasów, wpisuje się również w aktualny trend zdrowego odżywiania. Gdzie mogą się w niego zaopatrzyć niezależni detaliści z całej Polski?

To prawda. Olej Beskidzki produkowany jest z wysokiej jakości nasion rzepaku, starannie tłoczony metodą głębokiego tłoczenia, bez ekstrakcji chemicznej. Dzięki temu olej ma bardzo pożądane właściwości odżywcze – zawiera wysoką zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz tłuszczów nienasyconych wpływających na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz wysoką zawartość witaminy E, która pomaga w ochronie komórek, wpływając tym samym na poprawę działania układu odpornościowego. Detaliści z całej Polski mogą zaopatrywać się w niego u znaczących dystrybutorów.

Jaki produkt cieszy się największym zainteresowaniem klientów, co można polecić detalistom?

W portfolio firmy Bielmar jest wiele produktów, które cieszą się zainteresowaniem oraz uznaniem wśród wielu konsumentów. W przypadku kategorii margaryn do pieczenia najchętniej kupowanym produktem jest Palma w kostce o standardowej gramaturze 250 g, która dzięki niezmiennej od lat recepturze i zawartości 80% wysokiej jakości tłuszczu daje gwarancję udanych wypieków. Warto wspomnieć też o Mlecznej i Zwykłej, które również znajdują się w gronie produktów chętnie kupowanych przez konsumentów. W kategorii produktów do smarowania naszym topowym produktem jest Śniadaniowa Klasyczna oraz Margaryna roślinna, kiedyś znana jako Masło Roślinne. Produkty te doskonale nadają się do smarowania kanapek oraz jako składnik past kanapkowych.

Również margaryna Bielska ma wyjątkowy skład i przeznaczenie. Na czym polega jej unikalność?

Bielska o zawartości 80% tłuszczu produkowana jest od lat według niepowtarzalnej receptury, opartej na starannie wyselekcjonowanych olejach i tłuszczach roślinnych. Doskonale łączy się z innymi składnikami, ponadto bardzo szybko i dobrze się napowietrza,dlatego produkt ten można używać zwłaszcza do kremów i mas, które przygotowane na jej bazie są wyjątkowo puszyste i delikatne. Co więcej, Bielska w swoim składzie zawiera naturalne ukwaszone mleko, dzięki któremu udało się osiągnąć niepowtarzalny bukiet smakowo – aromatyczny, wyczuwalny zarówno w samym produkcie, jak i w przygotowanych kremach lub wypiekach.

Jakie plany na 2019 rok ma Bielmar, czego mogą spodziewać się konsumenci?

Ubiegły rok był dla naszej firmy bardzo owocny. W naszym portfolio pojawiło się wiele nowości w kategorii produktów do smarowania. Główny brand, Śniadaniowa, poszerzyła swoją rodzinę o kolejne produkty,będące źródłem witamin oraz kwasów Omega-3. To jednak nie koniec niespodzianek! Przewidujemy kilka nowości, zarówno w kategorii margaryn kulinarnych, jak i smarownych. Jestem przekonany, że – podobnie jak inne produkty z naszego portfolio – przypadną do gustu szerokiemu gronu konsumentów.