Styczniowe nagrody w programach lojalnościowych

Styczeń jest ulubionym miesiącem uczestników programów lojalnościowych. Wartość odbierania nagród jest dwa razy większa niż w grudniu.

Uczestnicy programów wsparcia sprzedaży zbierają punkty w ramach wyznaczonych zadań (np. e-learning, ekspozycja produktu), a te wymieniane są na nagrody. Jak pokazują analizy Sodexo Benefits and Rewards Services, choć programy lojalnościowe mają różne cykle, bo wspierają miesięczne, kwartalne i roczne kampanie sprzedażowe, to zdobyte punkty w większości rozliczane są rocznie. A to przypada zwykle na koniec roku kalendarzowego, stąd uczestnicy są nagradzani przede wszystkim na początku roku.

– W styczniu znacząco rośnie liczba odbieranych nagród rzeczowych. Co ciekawe, w tym okresie łączna ich wartość jest ponad dwukrotnie wyższa niż grudniu – miesiącu, który jako drugi znajduje się na podium i sześć razy większa niż w maju, kiedy to nagród rzeczowych odbieranych jest najmniej . – mówi Małgorzata Kroh, dyrektor marketingu i rozwoju w Sodexo Benefits and Rewards Services

Roczne rozliczenie punktów i odbiór nagród to także czas na pytania o efektywność i skuteczność programów lojalnościowych. Co decyduje o skuteczności programu wsparcia sprzedaży? Ważne jest dopasowanie celów stawianych w programie do skali działalności biznesowej kontrahentów – np. do miesięcznie generowanego obrotu. Warto przy tym rozważyć nagradzanie za aktywności inne niż same transakcje zakupowe.

Uczestnicy stają się aktywni dopiero wtedy, gdy zyskują poczucie, że znają cel programu i mają pewność, że ich wysiłek zostanie odpowiednio doceniony. Aby tak się stało niezbędne jest wywołanie emocji, czego bez poznania potrzeb, motywacji pracowników nie osiągniemy. Analiza potrzeb potrzebna jest także do tego by rozumieć jakie elementy programu będą najefektywniejsze. Na przykład czy i kiedy w programie powinniśmy postawić na rankingi i współzawodnictwo. Oczywiście złotym środkiem pozostają nagrody – dopasowane do potrzeb i relatywnie łatwo dostępne.- zauważa Małgorzata Kroh.