Frisco.pl jako pierwszy supermarket w Polsce bez jajek „trójek”

Warszawa, 04.02.2019

Dwa lata temu, lider wśród supermarketów online w Warszawie – Frisco.pl, zapowiedział wycofanie z oferty jaj z chowu klatkowego do 2025 roku. Ten cel udało się jednak osiągnąć znacznie wcześniej – produkt oficjalnie zniknął ze strony sklepu. Oznacza to, zgodnie z danymi organizacji „Otwarte Klatki”, że Frisco.pl jako pierwsze spośród dużych sieci handlowych w Polsce całkowicie wycofało jajka „trójki” z oferty.

Frisco.pl to firma, której nie jest obce dobro zwierząt hodowlanych. Dowodem na to jest rezygnacja ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego. Te działania to także odpowiedź internetowego supermarketu na rosnący trend dbania o środowisko i spełnienie oczekiwań coraz szerszej rzeszy konsumentów. Ich wiedza na temat warunków, w jakich przetrzymywane są kury w systemie klatkowym jest coraz większa, dlatego też coraz częściej decydują się na wykluczenie jajek „trójek” z codziennej diety. Ogromny wpływ na te wyniki mają stowarzyszenia działające na rzecz zwierząt hodowlanych, prowadzące regularne kampanie i akcje informacyjne, które propagują wśród Polaków etyczne zachowania wobec środowiska.

Tomasz Michalski, Dyrektor ds. Komercyjnych Frisco.pl: Ogłaszając dwa lata temu wycofanie jajek „trójek” nie spodziewaliśmy się, że tak szybko uda nam się osiągnąć ten cel. Bardzo zależy nam na tym, żeby dostępne w naszej ofercie produkty były jak najwyższej jakości, a ich producenci stawiali dobro środowiska na pierwszym miejscu. W doborze asortymentu zawsze kierujemy się filozofią „jak dla siebie” co oznacza, że wprowadzamy do sklepu tylko te produkty, które sami kupilibyśmy dla siebie i swojej rodziny. Cieszymy się, że konsumenci doceniają nasze starania. Klienci Frisco.pl od dawna częściej wybierali jajka BIO czy od kur z wolnego wybiegu. Jaja z chowu klatkowego nie stanowiły znaczącego udziału w sprzedaży na tle całej naszej oferty, dlatego mogliśmy je wyeliminować bez większej straty. Jestem bardzo dumny z tego, że naszą decyzją możemy przyczynić się do poprawy warunków hodowli kurek niosek i budowania świadomości wśród konsumentów, a także wspierania przyjaznych dla środowiska praktyk produkcji. Mamy nadzieję, że nasze pozytywne doświadczenia będą zachętą dla innych sieci, by nie bały się zmiany na lepsze.

Wyniki sprzedaży pokazują, że wycofanie z oferty jaj z chowu klatkowego było bardzo dobrą decyzją nie tylko ze względów etycznych, ale również biznesowych. Klienci, którzy kupowali do tej pory jaja „trójki” w sposób naturalny przenieśli się bowiem na zakup jaj z wolnego wybiegu.

Działania Frisco.pl, podobnie jak wielu innych sieci handlowych i producentów żywności w kraju, mają pozytywny wpływ na sposób pozyskiwania jajek w Polsce i warunki hodowlane kur niosek.

Marta Cendrowicz, koordynatorka kampanii Jak One To Znoszą? Stowarzyszenia Otwarte Klatki: Od ponad dwóch lat widzimy w Polsce coraz większe zainteresowanie kwestią dobrostanu kur niosek. Zarówno wśród firm jak i konsumentów, których zdecydowana większość, bo aż 82,4%, uważa, że hodowla klatkowa nie zapewnia kurom odpowiednich warunków. Już ponad 110 sieci handlowych, restauracji hoteli i firm produkujących żywność pracuje nad wycofaniem jaj pochodzących z hodowli klatkowej. Większość z nich jest aktualnie na etapie wdrażania tych zmian. Proces ten jest często trudny i czasochłonny. Dlatego tym bardziej cieszy nas, że Frisco.pl tak szybko zdecydowało się na wycofanie jaj klatkowych, stając się tym samym pierwszą siecią handlową w Polsce, która już teraz wolna jest od jaj „trójek”. To doskonały przykład dla całej branży.

O Frisco.pl:
Frisco.pl to działający od ponad 12 lat największy supermarket internetowy w Polsce, umożliwiający naszym klientom zamówienie zakupów online, realizując dostawę prosto do domu w dogodnym terminie. Działa zarówno lokalnie w Warszawie i okolicach, jak i na terenie całej Polski. Stanowi nowoczesną i wygodną alternatywę dla dużych i czasochłonnych zakupów spożywczych w marketach. Oferuje szeroki asortyment produktów oraz ceny na poziomie hipermarketów. Sklep posiada własne zaplecze magazynowe z zaawansowanym systemem obsługi zamówień. By zapewnić najwyższą jakość produktów świeżych, są one porcjowane i pakowane bezpośrednio u dostawców pod indywidualne zapotrzebowanie. Zamówienia są następnie dostarczane pod wskazany adres od poniedziałku do niedzieli w określonej przez klienta godzinie. Wybierając sposób dostarczenia zakupów, klienci mają wybór spośród samochodów dostawczych, automatów tzw. Coolomatów lub kuriera (w przypadku zamówień spoza Warszawy). Wszystkie świeże produkty pochodzą prosto od dostawców, są starannie pakowane i umieszczane tak, aby zachowały wszelkie walory smakowe.