Po czym poznać Dobrą Wołowinę?

Polska wołowina od lat jest znana na całym świecie jako mięso doskonałej jakości. Nasza wołowina dopuszczona jest nawet na rynek japoński, który jest jednym z najbardziej wymagających światowych rynków pod względem jakości i bezpieczeństwa żywności.

80 proc. produkcji polskiej wołowiny trafia na eksport. Jesteśmy jednym z największych eksporterów wołowiny w UE, stanowimy bardzo silną konkurencję dla takich dużych eksporterów jak Irlandia, Hiszpania czy Francja. Bez wątpienia, aby odnosić takie sukcesy na rynkach eksportowych, polska wołowina musi mieć wysoką jakość, doskonały smak i być całkowicie bezpieczna.

ZAUFANIE
W obliczu ostatnich doniesień medialnych konsumenci mogli stracić zaufanie do polskiej wołowiny. Marginalna działalność przestępcza jednego nieuczciwego podmiotu rzuciła cień na całą branżę. Jest to wielka niesprawiedliwość dla wszystkich uczciwych zakładów, które od lat dokładają wszelkich starań, aby poprawiać jakość polskiej wołowiny i budować jej pozytywny wizerunek na rodzimym i zagranicznych rynkach. Polskie zakłady mięsne przestrzegają bardzo restrykcyjnych przepisów UE oraz przepisów polskiego prawa.

SYSTEMY JAKOŚCI
Mając na uwadze doświadczenie i wiedzę światowych liderów w produkcji kulinarnej wołowiny, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego postanowiło opracować przy ich wsparciu podobny system dla polskiej wołowiny. System jest optymalnie dopasowany do polskich warunków przyrodniczych i struktury polskiego rolnictwa. Powstał, aby zagwarantować konsumentom najwyższą jakość, bezpieczeństwo i powtarzalność polskiego mięsa wołowego. Został on nazwany QMP (Quality Meat Program). Standardy Systemu dokładnie precyzują każdy etap produkcji, a audyty podmiotów działających w Systemie QMP prowadzone są przez niezależne jednostki certyfikujące odpowiedzialne również za kontrolę produkcji BIO, takie jak Ekogwarnacja, Biocert czy Cobico. Z roku na rok przybywa certyfikowanych rolników oraz zakładów produkujących zgodnie z jego standardami. System QMP jest idealną odpowiedzią na zapotrzebowanie konsumenta, który coraz częściej wymaga gwarancji jakości i sprawdzonego źródła pochodzenia kupowanej żywności.

ETYKIETA
Aby rozpoznać produkt, który został wyprodukowany w systemie QMP, wystarczy sprawdzić etykietę. System wymaga, aby na etykiecie znalazły się wszystkie informacje dające konsumentowi pełną informację o pochodzeniu produktu. Oznaczenia logo systemu QMP na etykiecie mogą używać wyłącznie certyfikowani, kontrolowani producenci. Logo systemu QMP umieszczane jest niezależnie od brandów własnych producentów jako dodatkowe oznaczenie.

Sfinansowano z Funduszu
Promocji Mięsa Wołowego
www.qmpbeef.eu