Brazylia, jako kierunek eksportowy dla polskich producentów.

Brazylia to największy rynek Ameryki Południowej. Wg raportu E&Y z 2018 r. Brazylia jest drugim najlepszym kierunkiem na świecie dla inwestycji. O możliwościach eksportowych polskich produktów do Brazylii dyskutowali uczestnicy panelu dyskusyjnego podczas XXVI edycji Welconomy Forum, 18 marca w hotelu Copernicus w Toruniu.

Jak prezentuje się rynek FMCG w Brazylii?
-W Brazylii 60 % sieci handlowych to firmy rodzinne, które posiadają po kilka lub kilkaset sklepów, różnego formatu. Import jednego kontenera produktu przez tylko jedną sieć handlową jest mało opłacalny, dlatego Rede São Paulo należy do stowarzyszenia 7 sieci handlowych, aby wzmocnić swoją siłę zakupową i wspólnie importować.mówił Luiz Baruzzi – General Manager Rede São Paulo (Brazil) – Obecnie rośnie zapotrzebowanie w Brazylii na produkty spożywcze z kategorii słodycze. Polskie słodycze są bardzo konkurencyjne w stosunku do produktów z Europy Zachodniej. Zarówno cena i jakość skłania nas do zaczęcia współpracy z tym rynkiem.

Jakie są ograniczenia?
– Jedną z głównych barier wejścia na rynek brazylijski jest bariera językowa. Większość Brazylijczyków nie zna języka angielskiego a w Polsce mało kto mówi po portugalsku. Dochodzi jeszcze małe doświadczenie w tym kraju z importem, co dodatkowo wydłuża proces zakupowy po stronie brazylijskiej. W Brazylii bardzo ważne są relacje, które buduje się często wieloma spotkaniami zanim dojdzie do transakcji biznesowejopowiada Juan Giralt – CEO at Panegara Sp. z o.o.Warto być jednak cierpliwym, gdyż to bardzo duża gospodarka, która ma ogromny potencjał zakupowy. Brazylijski konsument bardzo chętnie kupuje importowany produkt zwłaszcza z Europy.  Panegara Polska przy współpracy z MSÉ Group oraz Alpha Sourcing stworzyła pełne rozwiązanie dla eksportu polskich produktów do Brazylii. Wspólnie chcemy stworzyć solidny most handlowy między tymi krajami. Polski producent otrzymuje od nas pełne wsparcie, aby jego produkt znalazł się na półce w brazylijskim sklepie.

Jak osiągnąć sukces?

Od wielu lat działam na rynku jako dystrybutor zagranicznych znanych marek. Obecnie importujemy produkty głównie z Portugali oraz Hiszpaniimówi Marcelo Sé – CEO at MSÉ Group (Brazil).Naszymi klientami są sieci handlowe, lokalne sklepiki oraz restauracje we wszystkich stanach Brazylii. Rola dystrybutora na brazylijskim rynku jest bardzo istotna dla sieci handlowych jak i dla producentów, którzy chcą sprzedawać w Brazylii. Rynek jest bardzo rozproszony, więc istotna jest struktura logistyczna oraz siła zakupowa dystrybutora. Często organizujemy import kontenera jednego produktu pod zakup do kilku klientów, którzy konsolidują się, aby móc zaimportować świeże produkty i nie mieć problemów z niepotrzebnym zaangażowaniem finansowym i niepotrzebnymi kosztami magazynowania.