Grzegorz Jankowski, VAN PUR SA: Rynek piwa – Jak zaplanować półkę?

Pomimo utrzymującego się przez cały rok wysokiego poziomu spożycia piwa, jest to produkt wrażliwy na pogodę (temperaturę). Można przyjąć, że największe spożycie piwa, a zatem także największa sprzedaż jest od kwietnia do września. Jak planować piwną półkę, doradza Grzegorz Jankowski – dyrektor ds. handlowych VAN PUR S.A.

Aby w tych ciepłych miesiącach maksymalnie wykorzystać potencjał sprzedażowy rynku, należy odpowiednio wcześnie zaplanować obecność produktów na półce sklepowej.

Nowatorsko i klasycznie
Kluczem do osiągnięcia równowagi w ofercie sprzedażowej jest z jednej strony różnorodność dostępnych wariantów, a z drugiej zapewnienie odpowiedniej dostępności produktów cieszących się popularnością wśród konsumentów i gwarantujących sprzedaż na wysokim poziomie. Umieszczenie na półce popularnych produktów gwarantuje stałą sprzedaż, jednak z uwagi na zmieniający się rynek – warto zaoferować konsumentom szeroki wybór piwnych wariantów. Należy więc mieć na uwadze zarówno konsumentów poszukujących nowych smaków i gatunków, jak i tych bardziej zachowawczych, którzy najbardziej cenią sobie klasyczne, sprawdzone marki, które dobrze znają.

Szeroki wybór
Warto podkreślić, że mocnym trendem w branży piwowarskiej jest stale zwiększający się wybór dostępnych wariantów piw – zarówno tych z zawartością alkoholu, jak i tych całkowicie go pozbawionych. Zwiększająca się świadomość konsumentów, jak również otwartość na nowe warianty (o czym świadczy między innymi liczba wprowadzanych w każdym roku nowości rynkowych) sprawiają, że szeroki wybór asortymentu staje się wyróżnikiem i przewagą konkurencyjną punktu sprzedaży.

Wersje bezalkoholowe
Przy planowaniu piwnej półki na sezon letni warto także wziąć pod uwagę potrzeby konsumentów, którzy z różnych przyczyn nie chcą, bądź też nie mogą spożywać alkoholu. To do nich skierowane są piwa bezalkoholowe (czyli te o zawartości nieprzekraczającej 0,5% alkoholu) – zarówno te w wersji klasycznej, jak i te zawierające dodatki smakowe. Stale rosnące zainteresowanie wariantami bezalkoholowymi na polskim rynku jest mocnym argumentem przemawiającym za koniecznością umieszczenia tego typu produktów w ofercie.

Zachowanie równowagi
Podejmując rozważania dotyczące obecności produktów na sprzedażowej półce, warto przyjrzeć się pojawiającym się na rynku nowościom. Kategoria rozszerza się z duża dynamiką, a producenci piwa prześcigają się we wprowadzanych wariantach. Van Pur, podążając za trendami, zdecydował się na rozszerzenie swojego portfolio o kolejne pozycje – zarówno o nowy wariant alkoholowy, jak i o odmiany całkowicie pozbawione procentów za sprawą procesu dealkoholizacji. Przygotowanie do sezonu nie jest łatwym zadaniem i wymaga znajomości kategorii, a także aktywnego śledzenia panujących trendów. Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy sprawdzonymi produktami o ugruntowanej pozycji rynkowej a tymi, które aspirują do miana hitów sezonu, nowości o nieprzewidywalnej sprzedaży, odpowiadających na bieżące potrzeby grupy konsumentów, także tych najbardziej wymagających.