Grzegorz Miłkowski, CEO agencji ContentHouse: Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość wkraczają do sklepów

Rzeczywistość wirtualna, czyli obraz rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej, polegający na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni czy zdarzeń, to już nie tylko świat symulacji i gier komputerowych. Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane są w codziennym życiu. O tym, jak sklepy mogą zyskać na wprowadzeniu technologii AR/VR rozmawiamy z Grzegorzem Miłkowskim, CEO w agencji ContentHouse.

Jakie korzyści mogą odnieść sklepy z wprowadzenia technologii AR/VR?
Sklepom, zarówno tym dużym, jak i małoformatowym, technologia AR/VR pozwoli na analizę realnych zachowań użytkowników w interakcji z produktami. Można prowadzić działania „Eye-trackingowe” na klientach i dostosowywać rozmieszczenie produktów, w zależności od najczęstszych obszarów oglądanych przez niego. Obecnie takie rozwiązanie wykorzystują nieliczni ale w przyszłości stanie się to powszechne.

Czy sklepy małoformatowe wykorzystują już tę technologię?
Na razie nie słyszałem o małym, tzw. osiedlowym sklepie, który korzysta z VR czy AR. Jest to nowa technologia, której wdrożenie wiąże się większym wydatkiem finansowym. Tymi, którzy pchają w przód tę technologię są duzi gracze, którzy mają budżety technologiczne i marketingowe. Budżety przeznaczone na eksperymenty oparte na analizie danych.

Czy rynek polski jest gotowy na korzystanie z tych technologii?
Technologicznie nie jesteśmy w tyle, możemy zrobić to samo co na całym świecie. Problemem jest brak pewnego rodzaju odwagi budżetowej. Rozmawiamy o wprowadzeniu technologii z wieloma firmami, które jednak cały czas mają obawę przed inwestowaniem w innowacje – lęk przed tym, czy to się opłaci. Cały czas czekamy więc na upowszechnienie się tej technologii, co zniesie barierę wysokich kosztów. Dla porównania, jeszcze 10 lat temu podobna prezentowała się sytuacja z social media. Promocja w tym kanale była niechętnie brana pod uwagę,dziś natomiast ten kanał promocji jest w komunikacji z klientami obowiązkowy. Facebook zapowiada mocne inwestycje w rozwój technologii VR, więc, można założyć, że w najbliższym czasie gigant społecznościowy przyczyni się do popularyzacji tych rozwiązań.

W jakim celu przedsiębiorstwa wprowadzają nowe technologie, typu AR/VR?
Ta technologia daje bardzo unikalne możliwości i oferuje klientom równie unikalne doznania. Jeżeli dział marketingu wpadnie na ciekawy pomysł wykorzystania AR/VR i zaoferuje pewne korzyści klientowi, jakiś background całego projektu, dlaczego to robimy – to wtedy wprowadzenie tej technologii ma sens. Bezcelowe wprowadzenie jej w komunikacji z klientem, tylko dla samej ciekawostki, nie przyniesie korzyści, ani promocyjnej ani finansowej.

Kiedy i w jaki sposób sklepy będą mogły wykorzystać w przyszłości tę technologię?
Ten moment nadejdzie, kiedy smartfon zostanie zastąpiony okularami, które przejmą wszystkie jego funkcje. Prototypy tego typu rozwiązań już powstają. W takich okularach technologia AR/VR ma dużo więcej zastosowań w porównaniu z telefonem. Upowszechnione korzystanie z takiego urządzenia daje możliwość kompleksowego wprowadzenia AR/VR do sklepów. Klientowi, który spogląda na półkę z produktami wyświetlałoby się ważne informacje na temat produktu. Mało tego – informacje mogłyby być dostosowane do tego jakie cechy produktu są dla niego najważniejsze. Inne dla rodziców z dziećmi, a inne dla singli czy studentów – bo w każdej z grup co innego wpływa na decyzje zakupowe.