8000 lat tradycji winiarskiej… O winiarstwie gruzińskim słów kilka

Gamziri – smaki Gruzji
Gruzja jest miejscem, w którym Europa spotyka się z Azją. Na zachodzie otacza ją Morze Czarne, na północy graniczy z Rosją, na południu z Turcją i Armenią, a na wschodzie z Azerbejdżanem. Klimat jest bardzo zróżnicowany. Od regionów subtropikalnych po wysokie góry i strefy półpustynne. Około 80% Gruzji to obszary górzyste. Północną granicę z Rosją tworzy pasmo górskie Wielkiego Kaukazu. Ta bariera chroni Gruzję przed inwazją zimnego powietrza z północy. Południowa gałąź pasma górskiego Kaukazu znajduje się niemal równolegle do północnego. Dla uprawy winorośli najistotniejszy jest jednak fakt, że od wschodu i zachodu kraj jest otwarty na wpływ ciepłego, wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego.

Gruzja jest najstarszym na świecie krajem produkującym wino. Wina wytwarzane są tutaj już od czasów neolitu. Tradycja i kultura picia wina są częścią dziedzictwa narodowego i tożsamości, a miłość do winorośli jest wyrażana w gruzińskich pieśniach, ozdobach czy poezji. W Gruzji istnieje około 500 unikalnych i endemicznych odmian winorośli. Region Kakheti słynie, np. z Saperavi, Rkatsiteli i Mtsvane, a Gruzini od lat dowodzą, iż słowo wino powstało w Gruzji i rozprzestrzeniło się na cały świat.

Gruzja to unikalna kultura wytwarzania win rozwijana na przestrzeni wieków – produkowane są tam wina od stołowych po deserowe. Warto wspomnieć tutaj o piwnicach z glinianymi amforami przeznaczonymi do produkcji wina nazywanymi w języku gruzińskim Qvevri, które wykorzystywane są od kilku tysięcy lat, zakopane w ziemi mogą mieć pojemność nawet kilku tysięcy litrów. Nieprzypadkowo uznaje się więc Gruzję za „kolebkę wina”. Każda rodzina posiada niewielką przydomową winnicę i qvevri pełne domowego wina. Kolacja nie jest kompletna bez wina i serii toastów.

Khareba – wina od pokoleń

Pionierami odrodzonego winiarstwa w Gruzji byli trzej bracia Kharebava, w których rodzinie winorośl uprawiało się od pokoleń. W 1995 roku bracia zakupili winnicę w Kvareli, w słynnym starożytnym regionie Kakheti, w którym zlokalizowany jest klasztor Davida Gareja, źródło ¾ gruzińskich winogron. Panujące tam terroir zostało uznane za jedno z najdoskonalszych na świecie – klimat jest umiarkowany, a gleby piaszczyste, wapienne, czerwone o zabarwieniu cynamonowym. W 2004 roku rodzina zbudowała winnicę w Terjola w regionie Imeretia, aby móc uprawiać swoje własne winogrona i budować reputację. Bracia nabyli także winnice w innych kluczowych regionach, jak Samegrelo czy Racha-Lechkhumi oraz otworzyli sklepy z winami. W 2006 roku do zespołu winiarzy dołączył Vladimer Kublashvili, który został głównym enologiem. Studiował w Gruzji, Niemczech czy Anglii. Jest również absolwentem prestiżowych studiów Wine MBA w Bordeaux. Jego dołączenie do zespołu zbiegło się z zakupem przez braci założycieli tuneli o długości 7,7 km w pobliżu Kvareli. Zostały one zbudowane , jako radziecki schron bombowy, a następnie stały się piwnicą do przechowywania i starzenia wina. To niezwykłe miejsce jest największym tego typu w regionie. 36 000 metrów kwadratowych powierzchni zlokalizowanych pod Wielką Górą Kaukazu. Rodzina Kharebava wypełniła przestrzeń wytworzonymi przez siebie winami i zaczęła organizować wycieczki oparte na zwiedzaniu i degustacji.

Przez około 25 lat funkcjonowania dzięki uporowi, pasji i zaangażowaniu Khareba została jedną z najbardziej uznanych winiarni w Gruzji. Nadal rozwija się niezwykle szybko. Rodzina inwestuje w najnowsze technologie czerpiąc z gruzińskiej tradycji i dośwadczenia.

W 2011 roku Kharebavowie rozbudowali „winną jaskinię” o restaurację i sklep z winami. Goście odwiedzają winiarnię, smakują wina i potrawy. Tunele stały się główną atrakcją okolicy. Zachodni sommelierzy i krytycy wina zafascynowani smakiem bursztynowego qvevri, które stanowi mniej niż 5% gruzińskiej produkcji. Khareba wytwarza wina z 35 lokalnych odmian, produkuje 6 milionów butelek rocznie. Winnice zlokalizowane są na 1500 hektarach. Firma posiada magazyny w Niemczech i we Włoszech, a w 2017 roku otworzyła biuro w Szanghaju. Miłośników win z winiarni Khareba znajdziemy więc od Bostonu po Pekin.

Khareba to szeroka gama rodzimym odmian winogron, ścisła kontrola jakości podczas zbiorów ręcznych, stabilna produkcja, 25 lat doświadczenia, niezawodność i elastyczność, doświadczony zespół specjalistów zorientowanych na postęp.

Rosnące zainteresowanie winami gruzińskimi i fascynacja tym kierunkiem świata sprawiły, iż Spókła TiM wprowadziła do portfolio wina wyprodukowane i butelkowane w winiarni Khareba. Linia Gamziri to kolebka winiarstwa zamknięta w butelkach. Białe, półsłodkie Rkatsiteli, czerwone, półsłodkie Saperavi oraz czerwone, półwytrawne Pirosmani czy czerwone, wytrawne Saperavi są odzwierciedleniem potencjału gruzińskich win i zapowiedzią gruzińskiej ekspansji, a wszystko to z miłości do wina.

Wina gruzińskie w portfolio Spółki TiM – LINK