Nie tylko etykieta. W winie najważniejsze są jakość, pochodzenie i historia.

Polacy coraz bardziej lubią wina, sięgają po coraz lepsze trunki, szukają nowych smaków. O tym, jak zmieniają się gusta konsumentów, rozmawiamy z Ewą Krzuś-Wiśniewską, dyrektorem ds. handlu i trade marketing, członkiem zarządu TiM S.A.

 

? Jakie wina lubią pić Polacy, co teraz jest modne?

Polacy lubią eksperymentować i nie boją się nowości. Liczne podróże wpływają na to, że chcemy czerpać wzorce z innych kultur, stąd też zmienne trendy wśród wyborów konsumentów.

Od kilku lat nieprzerwanie panuje moda na włoskie prosecco czy hiszpańską cavę. Zauważalny jest stały wzrost sprzedaży win musujących rzędu 15 proc., oczywiście głównie za sprawą prosecco. Coraz większą popularnością wśród polskich klientów cieszy się również vinho verde. Może to być związane z dobrym przyjęciem produktów typu frizzante. Premiumizacja to słowo klucz. Wyraźnie widoczne jest przesunięcie cenowe. Jeszcze jakiś czas temu konsumenci najchętniej wybierali wina za ok. 15 zł, obecnie jest to 25–35 zł. Spółka TiM doskonale wpisuje się w ten trend. Nasze marki z tego segmentu cenowego, m.in. Cono Sur czy Portada, osiągają ponad 20 proc. wzrost sprzedaży. Sprzedaż win stołowych wzrosła o ok. 5 proc. Chętnie wybierane są wina z Włoch, Hiszpanii, Mołdawii czy Gruzji. Mówimy również o odrodzeniu Francji. Cały czas wzrasta zainteresowanie produktami z Nowego Świata, głównie z Chile, Argentyny i Urugwaju.

 

? Jak zmieniają się preferencje konsumentów wraz ze zmianami pór roku?

Panująca wokół nas aura wpływa na nasze wybory. Słoneczne, gorące, letnie i wiosenne dni

to czas, gdy klienci najchętniej sięgają po świeże, orzeźwiające wina białe i musujące, które stanowią także doskonałą bazę drinków. Jesienią i zimą poszukujemy dobrze zbudowanych win czerwonych. W zeszłym roku podczas chłodniejszych miesięcy królował szczep primitivo, z którego wytwarzane są wina z tak lubianą przez Polaków nutą słodyczy. Oczywiście mroźne, długie wieczory zachęcają także do spożywania miodów pitnych czy grzańców. Grzane Góralskie z oferty TiM cieszy się ogromną popularnością.

 

? Jak oceniają Państwo dobiegający końca rok?

Jesteśmy dumni ze swoich osiągnięć. Dla Spółki był to kolejny rok pełen sukcesów. Udało nam się osiągnąć dwukrotny wzrost w stosunku do rynku, a to jest dla nas największą motywacją do dalszego działania.

Wyznaczamy sobie ambitne cele i skutecznie je realizujemy. Wciąż rozszerzamy nasze portfolio. Wprowadziliśmy do oferty gruzińską linię Gamziri, która spotkała się z dużym uznaniem konsumentów. Ofertę wzbogaciliśmy również o kolejne pozycje z Mołdawii. Cieszymy się z sukcesu francuskiej linii Le Grand Noir, która odnotowuje dynamiczne wzrosty sprzedaży. Systematycznie wzrasta także sprzedaż win z krajów zamorskich, tj. z Chile, Argentyny i Urugwaju. Kolejny rok z rzędu nieprzerwanie króluje w naszej ofercie linia win Portada, dlatego rozbudowaliśmy gamę o wina półwytrawne. Zanotowaliśmy wzrosty w kategorii win organicznych, co pokazuje, iż trend eko cały czas jest w modzie, a konsumenci dokonują świadomych wyborów proekologicznych. W zeszłym roku przeprowadziliśmy kilkaset paneli szkoleniowych. Cały czas naszą główną misją jest nie tylko sprzedaż wina, lecz także edukacja i szerzenie kultury winiarskiej. Zdajemy sobie sprawę, że nie tylko etykieta wina się liczy. Najważniejsza jest jakość produktu, pochodzenie i jego historia.

Szkolimy pracowników dużych sieci handlowych, a także małych punktów detalicznych. Współpracujemy z wybitnymi sommelierami, znawcami i miłośnikami wina, którzy dzielą się swoją wiedzą z naszymi klientami, zarażając ich pasją i miłością do wina. Tegoroczny festiwal wina, który zorganizowaliśmy 9 października w Warszawie, zgromadził ponad tysiąc miłośników wina. Dostawcy przedstawili pozycje znane z portfolio Spółki, a także nowości niedostępne na polskim rynku, które spotkały się z uznaniem zaproszonych gości, dlatego też systematycznie będziemy rozbudowywać portfolio i uzupełniać ofertę o te pozycje. Warto wspomnieć również o winach bezalkoholowych i małych pojemnościach butelek, które również szturmem podbijają polski rynek.

 

? Jakie plany mają państwo na przyszły rok? Jakich nowości od TiM Wina możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Stale poszerzamy ofertę win. Wprowadziliśmy do portfolio nowości z RPA – Vintales Chenin Blanc i Pinotage. Już wkrótce w naszej ofercie pojawi się zupełnie nowa destynacja – Izrael. Planujemy również wprowadzenie win z Armenii i Azerbejdżanu. Staramy się, aby nasze portfolio wyznaczało trendy i było skrojone na miarę potrzeb naszych klientów.

? Jak wybrać dobre wino na specjalną okazję, czym się kierować?

Wybory konsumentów są różne ze względu na to, że każda osoba ma inny gust i inne potrzeby. Staramy się ułatwić konsumentom podjęcie decyzji, dlatego stworzyliśmy koncept Biblioteka Wina. W ramach tej idei wprowadziliśmy specjalny, dopasowany do naszej oferty sposób oznaczeń, który jest pewnego rodzaju rekomendacją win na poszczególne okazje. Uczymy również klientów, jak dobrać wino do potrawy. Kontynuacją tego projektu jest system oznaczeń na kontretykietach. Oprócz standardowych opisów pojawią się piktogramy, które dzięki swojej czytelności ułatwiają wybór i skracają czas zakupów.

? Jak powinna wyglądać półka z winem w sklepie małoformatowym? Co powinno się na niej znaleźć, co warto polecać klientom?

Sklepy małoformatowe czy stacje paliw najczęściej mają tylko jeden regał z winami. Musimy więc uzupełnić go tak, aby spełnił oczekiwania konsumentów. Na półce powinny się znaleźć zarówno wina mainstreamowe, jak i marki premium czy top premium. Na regale nie może zabraknąć win z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych szczepów, tj. z białych chardonnay i sauvignon blanc, z czerwonych primitivo, merlot czy carmenere. Jesienią warto uzupełnić półkę o wina z krajów wakacyjnych, np. Włoch czy Hiszpanii. Istotne są również pozycje sezonowe – latem prosecco czy vinho verde, jesienią i zimą miody pitne oraz grzańce. Badania pokazują, że Polacy lubią eksperymentować, ale oprócz nowości powinniśmy postawić na pewniaki jak kadarka czy egri bikaver.