Piwo cały rok. Co się sprzedaje zimą?

Piwo jest kategorią, która dobrze się sprzedaje przez cały rok. Jakie piwa wybrać na półkę w chłodnych miesiącach roku, radzi Magdalena Rzepka dyrektor marketingu VAN PUR S.A.

 Najsilniejszym trendem w branży piwnej jest wciąż rosnąca popularność piw bezalkoholowych – w zeszłym roku kategoria odnotowała wzrost sprzedaży o 80 proc. Jako marka Łomża dostrzegamy ten trend i jest to jeden z kierunków rozwoju naszego portfolio. Dlatego w tym roku na sklepowych półkach pojawiła się nowość – Łomża Pszeniczne 0,0% pełnosłodowe piwo górnej fermentacji chmielone polskimi chmielami Marynka i Lubelski.

 

BEZALKOHOLOWE

Co ciekawe – konsument piw bezalkoholowych niekoniecznie musi być tym samym,

który sięga po piwa z procentami.

Z przeprowadzanych badań wynika, że piwo bezalkoholowe przestało być jedynie substytutem swojego alkoholowego odpowiednika, a brak ograniczenia w postaci zawartości alkoholu, otwiera znacznie większe możliwości w kontekście okazji do spożycia. Dla nas, producentów piwa, jest to znacząca zmiana, ponieważ piwo nie jest już traktowane wyłącznie jako towarzysz wieczornych spotkań. Teraz jest to produkt rozpatrywany w zupełnie nowych kategoriach np. jako bezpieczne rozwiązanie zarówno dla kierowców czy osób uprawiających sport. Warto mieć tę kwestię na uwadze przy planowaniu obecności produktów na piwnej półce – konsument  piwa bezalkoholowego staje się coraz bardziej wymagający i wraz z upływem czasu jego wymagania względem ilości

dostępnych wariantów stają się coraz wyższe. Stąd dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie obecności zarówno bezalkoholowych lagerów, jak i innych gatunków piwa w wersjach pozbawionych procentów.

 

CIEMNE NA ZIMĘ

 Wiemy już, że Łomża Pszeniczne 0,0% doskonale orzeźwiając i gasząc pragnienie, sprawdziła się idealnie jako wariant na lato. Dlatego też nasza druga nowość w portfolio przygotowana m.in. na jesień i nadchodzącą zimę to Łomża Ciemne – piwo, którego wyjątkowość polega na doskonale dobranych, naturalnych składnikach. Zostało uwarzone na bazie czterech słodów, a do jego słodzenia wykorzystaliśmy wyłącznie naturalny miód. Od początku października trwa kampania poświęcona temu wariantowi z przewrotnym hasłem przewodnim „Kto powiedział, że wszystko musi być jasne?” obejmująca telewizję, online video, display, social media, PR i prasę.

 

PIWNA PÓŁKA

 Planując piwną półkę na okres zimowy, warto przeanalizować zmiany, jakie zachodzą w zachowaniach konsumenckich wraz ze zmieniającą się pogodą.

O ile cieplejsze dni sprzyjają spożywaniu piwa na świeżym powietrzu, o tyle zimowa aura sprawia, że konsument będzie raczej skłaniał się ku spędzaniu wieczorów w zaciszu własnego domu.

Minusowe temperatury za oknem mają również wpływ na rodzaj wybieranych produktów. Do spokojnego, zimowego relaksu przy filmie znacznie lepiej pasują piwa miodowe lub ciemne niż przykładowo owocowe radlery, które największą popularnością cieszą się latem.

Ważnym aspektem jest również fakt, iż zimowa aura mniej sprzyja chęci spożycia zimnego piwa. Co za tym idzie, w tym okresie na popularności zyskują warianty, które smakują równie dobrze w temperaturze pokojowej lub wręcz podane na ciepło w postaci piwa grzanego.

Do przygotowania tzw. grzańca doskonale nadają się zarówno piwa miodowe (np. Łomża Miodowe z naszego portfolio), jak i klasyczne lagery (w tej roli sprawdzi się nasz flagowy wariant – Łomża Jasne).

Oprócz wymienionych już piwnych wariantów nie można zapominać o uzupełnieniu piwnej półki również o tradycyjne piwa dolnej fermentacji typu lager. Pomimo mocno widocznej w całej kategorii sezonowości jest ono najpopularniejszym rodzajem piwa na naszym polskim rynku i powinno być dostępne dla konsumentów przez cały rok.