Dariusz Sapiński, MLEKOVITA: Strategia na stulecie – tysiąc mlecznych smakowitości

MLEKOVITA od dziewięćdziesięciu lat dostarcza miłośnikom nabiału produkty najwyższej jakości. Na początku jako mały zakład zatrudniała jedynie 30 osób, teraz w dwudziestu zakładach produkcyjnych pracuje pięć tysięcy osób. O rozwoju firmy mówi Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy.


Jaki jest polski konsument, czego oczekuje od produktów, jakie są jego wymagania?

Polski konsument jest zamożniejszy i coraz bardziej zadowolony z możliwości, jakie mu to daje. To zaś wpływa na jego oczekiwania, które systematycznie rosną. Musimy więc rozwijać przede wszystkim takie produkty i linie, których potrzebują nasi konsumenci, np. ze względu na nietolerancje pokarmowe. Taką odpowiedzią w przypadku MLEKOVITY jest linia produktów bez laktozy w charakterystycznej fioletowej szacie graficznej, regularnie poszerzana o kolejne nowości. Nasza oferta uzupełniana jest także przez wzgląd na trendy rynkowe i rosnące oczekiwania konsumentów związane z poszukiwaniem produktów zdrowych i naturalnych – by zadowolić gusta wszystkich konsumentów wprowadziliśmy np. linię produktów ekologicznych BIO, których asortyment jest coraz bogatszy. Nie zapominamy również o osobach aktywnych, zarówno amatorach, jak i profesjonalnych sportowcach – to przede wszystkim z myślą o nich powstały produkty o wysokiej zawartości pełnowartościowego białka, takie jak napój proteinowy Super Body Active czy koncentraty białek serwatkowych WPC 80 Super Body Active i Herkules.


MLEKOVITA jest jednym z największych europejskich producentów i eksporterów nabiału, firmą o ustalonej renomie na świecie. Na jakie rynki eksportuje swoje wyroby?

MLEKOVITA od lat zdobywa zaufanie klientów, wyznacza trendy na rynku, a swoje produkty dostarcza na cały świat. Posiadając szerokie możliwości eksportowe, dynamicznie się rozwija i aktualnie posiada uprawnienia eksportowe do 159 krajów na wszystkich kontynentach: w Europie, Azji, Afryce, Australii oraz obu Amerykach: Północnej i Południowej (28 państw Unii Europejskiej i 131 poza UE). Dzięki temu od lat jest niezmiennie największym polskim eksporterem produktów mleczarskich, a smak jej wyśmienitych, najwyższej jakości produktów, podbija serca i podniebienia światowych konsumentów od 1989 roku. Co roku MLEKOVITA eksportuje ok. 30 proc. swojej produkcji na rynki całego świata. Ponadto możliwości zarówno dotychczasowej proszkowni, jak i nowej fabryki pozwalają oferować dodatkowy bogaty asortyment proszków mlecznych do celów spożywczych i przemysłowych, zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in.: mleko w proszku odtłuszczone i pełne, algomerowane, instant oraz bez laktozy, proszki mleczne z tłuszczem roślinnym, serwatkę w proszku, serwatkę w proszku demineralizowaną czy serwatkę w proszku z tłuszczem roślinnym. Trwałość tak oferowanych produktów jest znacznie dłuższa, co sprzyja eksportowi nawet do najdalszych zakątków świata.


Jakie produkty nabiałowe detalista powinien mieć na swojej półce – co zagwarantuje mu sukces sprzedażowy?

Po 90 latach funkcjonowania, w szczególnym roku także dla naszej ojczyzny, możemy pochwalić się szerokim asortymentem: 1000 mlecznych smakowitości na 100 lat niepodległości. W szerokiej ofercie znajdują się takie topowe produkty – które jednocześnie są hitami sprzedażowymi, niezbędnymi na półce każdego detalisty – jak mleko Wypasione i Polskie, masło Polskie i klarowane, śmietany i śmietanki Polskie oraz Wypasione, cały szereg serów dojrzewających z serami Sokół i Polskim z dziurami na czele, ser Favita, sery i serki twarogowe, sery pleśniowe La Polle Camembert, Brie i Bleu czy bogaty asortyment produktów fermentowanych, w tym jogurtów Polskich pitnych i w kubku. Klienci chętnie po nie sięgają, wiedząc, że powstają z polskiego mleka na naszych 160 liniach produkcyjnych pod czujnym okiem 5000 wykwalifikowanych pracowników, co gwarantuje najwyższą jakość gotowego wyrobu.


Za linię produktów bez laktozy MLEKOVITA została uhonorowana w tym roku Medalem Europejskim. Jakie nowe produkty pojawią się na rynku w najbliższym czasie?

Cały czas intensywnie obserwujemy rynek, trendy konsumenckie i wdrażamy kolejne innowacje produktowe. Dzięki temu nie tylko oferujemy kolejne produkty w liniach BIO, bez laktozy czy dla osób aktywnych, ale możemy pochwalić się też całym szeregiem nowości. Tylko w tym roku pojawiły się m.in. ser topiony Cheddar w plastrach dedykowany specjalnie do Cheddarburgerów, ser Polski z dziurami w plastrach, kawałku i bloku, BIO ekologiczne masło ekstra 100 g i 200 g, BIO ekologiczne mleko 2%, ekologiczne ser Gouda BIO bez GMO w plastrach i w bloku, paluszki serowe Wypasione klasyczne, z czarnuszką i z serem wędzonym (pojedynczo pakowane, bez konieczności odrywania od większego opakowania), śmietana Polska 18% bez laktozy, mleko spożywcze Wydojone bez laktozy 2% i 3,2%, linia jogurtów Polskich bez laktozy pitnych i w kubkach, serki homogenizowane Polskie bez laktozy naturalny i waniliowy z dodatkiem pokruszonej laski wanilii, nowy ekskluzywny twaróg sernikowy premium 18%, Wypasione śmietankowe serki kanapkowe o smaku naturalnym, ze szczypiorkiem i z ziołami, mini osełka Polska 100 g, ser Mascarpone Kuchmistrza, mleko w proszku pełne instant czy koncentraty białek serwatkowych WPC 80 Super Body Active i Herkules.


Czego można życzyć firmie i zespołowi odnoszącemu w swojej pracy tak wiele sukcesów?

Sukcesów nie byłoby bez dobrej strategii i zaangażowanych pracowników, którzy pracują w dobrej atmosferze – dlatego na pewno można nam życzyć, by w MLEKOVICIE wszyscy pracowali z co najmniej taką wytrwałością, jak przez ostatni rok. Wtedy pojawią się kolejne sukcesy, a to one są motorem napędowym, motywacją do jeszcze lepszej pracy. Poza tym w nowym roku życzylibyśmy sobie zdobywania kolejnych rynków zbytu, ale przede wszystkim wzrostu konsumpcji mleka i produktów mleczarskich w Polsce, bo wciąż w naszym kraju jest ono znacznie mniejsze niż w innych krajach. Wreszcie: życzymy sobie i naszym klientom oraz konsumentom dobrych relacji, ponieważ to one wpływają na szybszy rozwój polskiej gospodarki, a przez to także na wzrost dobrobytu całego polskiego społeczeństwa.

Strona internetowa: http://www.mlekovita.com.pl/pl/

rozmawiała Magdalena Ziętkiewicz