Jak wydobyć cukier w buraka?

Burak cukrowy raczej nie urzeka swoim wyglądem, ale miłośnicy słodkości wcale się tym nie przejmują. To, co wydobywane jest z niepozornej rośliny, czyli cukier, to nieodzowny element świata kulinarnego pod każdą szerokością geograficzną. Cukrownia Diamant zdradza tajniki swojej produkcji.

Zanim krystalicznie biały i idealnie słodki cukier trafi do cukiernic czy wypieków, musi przebyć długą drogę – dosłownie i w przenośni. Powstaje już na polu, w burakach cukrowych.  Dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym i odpowiednim glebom roślina może być uprawiana w wielu zakątkach naszego kraju. Okres wysiewu buraków przypada na wiosnę. Do cukrowni marki Diamant trafiają buraki od ok. 9 tys. plantatorów. Ponieważ Diamant zapewnia nasiona dla każdego plantatora można mieć pewność, że wszystkie buraki cukrowe dostarczane do cukrowni nie są modyfikowane genetycznie.   Jesienią, po ok. 190 dniach nadchodzi czas zbiorów i wtedy zaczyna się właściwa przygoda buraków cukrowych.

Co ciekawe, cukier tak naprawdę powstaje już w buraku. W cukrowni jest on jedynie wydobywany z buraka w sposób najbardziej naturalny. Proces ten jest praktycznie niezmienny od 200 lat i polega na ekstrakcji wodnej, oczyszczaniu soku za pomocą naturalnych substancji, a następnie zagęszczaniu i krystalizacji, w wyniku której otrzymuje się śnieżnobiałe kryształy. Co więcej w ciągu ostatnich 20 lat cukrownie produkujące cukier pod marką Diamant ograniczyły zużycie energii o ponad 50 proc. oraz praktycznie wyeliminowały konieczność pobierania wody z otoczenia, bazując jedynie na wodzie, która zawarta jest w burakach.

Przetwarzanie buraków cukrowych to proces zero waste – do różnorodnych celów można wykorzystać każdą część buraka – od pozostałości gleby, które wracają na pola, poprzez korzenie o bardzo wysokiej zawartości sacharozy, z których uzyskuje się cukier buraczany. Jako gotowy produkt nazywany jest on w Polsce cukrem spożywczym. „Drugie życie” otrzymują również liście buraka cukrowego, które wykorzystywane są jako biomasa do fermentacji w biogazowni.  Podczas krystalizacji cukru powstaje także melasa, która znajduje zastosowanie w produkcji przemysłowej. Natomiast wapno pozostające po procesie oczyszczania soku wraca na pole jako nawóz.

Do cukrowni marki Diamant, co roku dostarczane są ok. 4 miliony ton buraków cukrowych, a z 1 tony można otrzymać od 140 do 180 kg cukru. Z polskich buraków cukrowych powstaje krystalicznie czysty, słodki cukier Diamant, który po wyprodukowaniu pakowany jest w różne formaty, m.in. najpopularniejszą torebkę 1 kg.

Jedną z największych zalet cukru z buraków cukrowych jest jego uniwersalność. Ten słodki dodatek z powodzeniem stosowany jest nie tylko do deserów, ale i do surówek, sałatek, zup, wielu dań wytrawnych czy po prostu porannej kawy. Co ciekawe, cukier biały ma identyczną wartość energetyczną jak cukier brązowy. Sięgając po cukier marki Diamant mamy gwarancję nie tylko niezmiennie doskonałego smaku, lecz także wyjątkowej jakości, którą gwarantuje polskie pochodzenie buraków cukrowych oraz niezwykła dbałość o każdy element procesu produkcji.