Agnieszka Radziszewska, Chivas Regal: Pierwsza luksusowa whisky na świecie

Od skromnych początków rodzinnego biznesu braci Chivas w XIX-wiecznej Szkocji, po szerokie portfolio produktów – rozmowa z kierownikiem marki Chivas Regal, Agnieszką Radziszewską

Czytając historię braci Chivas można się zastanawiać, czy byli to bardziej wizjonerzy, koneserzy, rzemieślnicy czy może filantropi?

Bracia James i John Chivas byli uosobieniem harmonijnej mieszanki każdego z powyższych, podobnie jak whisky, którą produkowali. Dorastająca odosobnionej szkockiej farmie, z dala od cywilizacji, bracia doskonale zdawali sobie sprawę, że świat wokół nich się zmienia i że sielankowa atmosfera w ich rodzinnym domu nie wystarczy, aby zaspokoić ich ambicje. Tak trafili do Aberdeen – miasta, w którym rozpoczęli tradycję leżakowania whisky. Wkrótce James i John Chivas stali się sławni z powodu swoich znakomitych,luksusowych produktów, a zamówienia zaczęły napływać z całego świata. W 1843 r. James Chivas otrzymał swój pierwszy królewski przywilej od Królowej Wiktorii, którą raczył swoimi napojami. „Królewska Gwarancja”stała się dla braci Chivas idealnym punktem wyjścia do realizacji ich wielkich ambicji. Dla Jamesa i Johna sukces jednak zawsze smakował lepiej, kiedy można było się nim dzielić. Byli bardzo hojni, jeśli chodzi o swój czas i pieniądze– finansowali przeróżne inicjatywy lokalnej społeczności, a James za swoje zasługi dostąpił zaszczytu członkostwa w radzie szpitala

Czym whisky braci Chivas różni się od innych trunków tego rodzaju?

Bracia Chivas ciężko pracowali na swój sukces. Od początku dbali o to, żeby dostarczać swoim klientom produkty najwyższej jakości. W XIX w. whisky słodowe i zbożowe były dość ostre w smaku. Dlatego bracia Chivas postawili sobie za punkt honoru stworzenie bardziej gładkiej sygnatury trunku. Mieszając wyłącznie najlepsze whisky,w myśl credo marki – Success is a blend– stworzyli wyrafinowany i wyróżniający się na rynku trunek. Chivas Regalstał się symbolem dobrego smaku, który nie słabnie po dziś dzień.

Jak obecnie wygląda portfolio Chivas Regal?

Otwierając drzwi do świata Chivas warto zwrócić uwagę na dwunastoletni blend – Chivas Regal 12YO. To mieszanka najwykwintniejszych gatunków słodowych i ziarnistych o nucie miodu, wanilii i dojrzałych jabłek. Mistrzowskie preludium klasycznych cech whisky Chivas – gładkości, głębi,bogactwa w smakach i aromatach. Jej receptura została stworzona na początku XX w. Kolejny blend to Chivas Regal Extra, jeden z najgłębszych i najbardziej bogatych w aromaty gatunków whisky, z owocową głębią, hojnie obdarzona słodyczą. Uznanie dociekliwych znawców z pewnością zdobędzie kolejna whisky z portfolio – Chivas Regal 18 YO. To niezwykła mieszanka85 nut smakowych. Najstarszym wariantem whisky w stałej sprzedaży jest Chivas Regal 25 YO. Stworzona w Speyside, króluje na nowojorskich salonach od 1909 roku.

Czy Chivas Regal pracuje również nad nowymi smakami i aromatami?

Oczywiście! Najlepszym przykładem jest tu nasza nowość Chivas XV – wyrafinowana,owocowa i aksamitna interpretacja stylu domu Chivas. Kontynuując spuściznę braci Chivas, blenderzy stworzyli piętnastoletnią szkocką whisky, wzbogaconą delikatnym aromatem beczek po koniaku z regionu Grande Champagne. Smak Chivas Regal XV zaczyna się od słodkich aromatów marmolady, cynamonu i soczystych sułtanek, które następnie przechodzą w wyborną kompozycję owocowych aromatów otoczonych smakiem cukierków butterscotch i karmelkowych toffi. Niezwykle delikatną i jedwabistą fakturę dopełnia nuta wanilii. Ta szkocka whisky charakteryzuje się wyrafinowanym, owocowymi jedwabistym smakiem. Nasza rynkowa nowość jest dostępna od października w wybranych sklepach. Zapraszam do spróbowania.

 

rozmawiała Magdalena ZiętkiewiczCZY MASZ UKOŃCZONE 18 LAT?

STRONA ZAWIERA INFORMACJE O ALKOHOLU I JEST DOZWOLONA WYŁĄCZNIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH.