Piotr Pudełko, Datecs-Polska: kasy fiskalne dla każdego

Kasy, wagi, komputery POS, drukarki itp. – o elektronicznym wyposażeniu małych sklepów i ustawowych zmianach w użytkowaniu kas fiskalnych rozmawiamy z Piotrem Pudełko dyrektorem handlowym Datecs-Polska sp. z o.o.

Firma istnieje w Polsce od 2001 roku, czyli już prawie 20 lat. Które z oferowanych przez Datecs urządzeń fiskalnych można nazwać hitem dwudziestolecia?

W historii naszych urządzeń największym hitem jest seria kas przenośnych MALUCH – produkty tej serii sprzedawane są bez przerwy od 12 lat. Urządzenie na przestrzeni lat wystąpiło w czterech wersjach modelowych MALUCH, MALUCH BIS, MALUCH PLUS, MALUCH E.KO. Przez ten okres produkty te ugruntowały pozycję marki DATECS oraz pozwoliły firmie mocno zaistnieć na polskim rynku. Aktualnie ważne decyzje Prezesa Głównego Urzędu Miar pozwalają nam sprzedawać kasę Maluch E.KO do końca maja 2021 roku. Produkty serii Maluch w konkurencyjnych cenach oraz potencjał firmy w postaci doświadczonej kadry, połączony z ogólnopolską siecią dystrybucji, profesjonalnym serwisem i marketingiem znacząco przyczyniły się do sukcesu firmy Datecs-Polska Sp. z o.o.

Kasę fiskalna dobiera się ze względu na funkcjonalność, oraz na wielkość sklepu. Jakie parametry powinna mieć kasa fiskalna dla małego sklepu, obsługiwanego przez 2 lub 3 osoby?

Zacznijmy od definicji małego sklepu. Może to być wielobranżowy sklep osiedlowy gdzie ważnym jest możliwość podłączenia czytnika kodów kreskowych i możliwość współpracy z komputerem. Do grupy małych sklepów możemy zaliczyć cukiernię, piekarnię, sklep mięsno-wędliniarski czy warzywny. Tu dodatkowo istotna jest możliwość podłączenia wagi elektronicznej współpracującej z kasą. Również butik odzieżowy lub obuwniczy możemy zdefiniować jako mały sklep.Urządzeniem z naszej oferty, które sprawdzi się w takich placówkach jest kasa SEMI E.KO, która pomimo swej niewielkiej budowy ale dużych możliwościach komunikacyjnych, jest często polecana przez naszych Partnerów i wybierana przez użytkowników.

Czy DATECS serwisuje swoje urządzenia, a jeśli tak to jaki jest czas oczekiwania na przyjazd serwisanta?

Jesteśmy producentem i importerem urządzeń fiskalnych marki Datecs, wprowadzamy je do obrotu na polski rynek. Organizując Serwis Główny kas upoważniliśmy nadaną autoryzacją ponad tysiąc serwisantów z kilkuset firm partnerskich do sprawowania opieki nad sprzedanymi urządzeniami, co daje gwarancję dotarcia praktycznie do każdej miejscowości w Polsce. Czas reakcji serwisu jest określany przepisami jednak nasi Partnerzy, świadomi strat jakie może generować niesprawne stanowisko kasowe, reagują w czasie krótszym niż wymagane 48 godzin.

Czy w związku z nowymi przepisami dotyczącymi kas fiskalnych, tak zwanymi kasami on-line trzeba będzie wymienić posiadane urządzenia na inne?

Według aktualnego projektu ustawy „o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawa o miarach”, kasy online będą wymieniały wyznaczone grupy podatników w zależności od branży czy świadczonych usług. Docelową intencją Ustawodawcy jest w określonym czasie wymiana kas fiskalnych u wszystkich podatników świadczących sprzedaż na rzecz osób fizycznych. Ustawodawca planuje również określić do kiedy będzie można wprowadzać do użytkowania kasy poprzednich generacji z kopią papierową (wydruk realizowany na drugiej rolce) oraz z kopią elektroniczną (kopia transakcji zapisywana na Indywidualnym Nośniku Danych np. karta SD). W związku z tym, nasza firma przygotowała gamę kas fiskalnych przeznaczonych do różnych placówek w zależności od wielkości, branż oraz sposobu użytkowania urządzenia. W naszej ofercie pojawi się zatem, kasa przenośna, specjalnie wybrana dla małych placówek handlowych i usługowych a także dla handlu mobilnego oraz kasa stacjonarna do małych i średnich placówek. Nie zapominając o dużych placówkach otworzymy wkrótce projekt drukarki fiskalnej on-line. Do momentu obowiązywania nowych przepisów DATECS-POLSKA oferuje urządzenia fiskalne, które posiadają ważne decyzje Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Jakie urządzenia poza kasami fiskalnymi oferuje DATECS?

DATECS-POLSKA w swojej ofercie posiada wydajne, bezawaryjne, nowoczesne komputery POS i terminale z ekranami dotykowymi marki SENOR przeznaczone do pracy ciągłej . Są to specjalizowane rozwiązania dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dbają o jakość swojego biznesu. Klientom proponujemy też czytniki kodów kreskowych marki ZEBEX i DATECS.  Charakteryzują się one wysoką jakością i precyzją wykonania. Natomiast drukarki mobilne marki DATECS to małe, przenośne drukarki termiczne, wyposażone w wydajny akumulator, dzięki czemu można je stosować w dowolnym miejscu, drukując etykiety lub faktury VAT lub inne dokumenty. Zastosowanie tego typu drukarek wspomaga pracę przedstawicieli handlowych czy dostawców. Wagi sklepowe stanowią obecnie element wyposażenia prawie każdego sklepu. Proponujemy naszym odbiorcom wagi marki DIGI – kontrolne – umożliwiające pomiar masy; kalkulacyjne – umożliwiające przemnożenie wagi przez cenę; etykietujące – umożliwiające wydrukowanie etykiety samoprzylepnej zawierającej dane ważonego towaru; na boksy kasowe – składające się z panelu ważącego oraz oddzielnego wyświetlacza. W wybranych wagach można zamontować wielokierunkowy czytnik kodów kreskowych.