Znamy zwycięzców konkursu „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”!

W miniony poniedziałek odbyła się XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”, współorganizowanego przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry oraz partnera strategicznego firmy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.

Zwycięzcy, Emil Klimas oraz Dominik Świątecki z Hotelu Andersia w Poznaniu, otrzymali nominację do Kulinarnego Pucharu Polski 2019. W jury po raz pierwszy zasiadł Bartosz Peter, Ekspert w Instytucie Kulinarnym Transgourmet oraz jedyny w historii dwukrotny zwycięzca KPP. Relację z wydarzenia prowadził Tomasz Jakubiak, kucharz i dziennikarz kulinarny.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś” stała na bardzo wysokim poziomie. Zespoły kucharzy sięgając po kreatywne, niestandardowe połączenia składników, np. przygotowując majonez z makiem do tatara z polędwicy wołowej, udowodnili, że tradycyjne polskie potrawy mogą nadal zaskakiwać i zachwycać różnorodnością. Pomimo presji czasu, uczestnicy chętnie dzielili się swoją wiedzą, odpowiadali na pytania i opowiadali o swoich propozycjach dań konkursowych. Dlatego tym bardziej składam serdeczne gratulacje zwycięzcom i z niecierpliwością czekam na ich występ podczas Kulinarnego Pucharu Polski – komentuje Bartosz Peter.

Zdobywcy pierwszego miejsca, Emil Klimas i Dominik Świątecki z Hotelu Andersia w Poznaniu, zostali nominowani do Kulinarnego Pucharu Polski 2019. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Michał Grzegorek i Agnieszka Piekarczyk z Puro Hotel Kraków Kazimierz oraz Maciej Małecki i Marcin Nowak z Puro Hotel Warszawa.

Finał Kulinarnego Pucharu Polski odbędzie się w dniach 1-2 października 2019, podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL.

***
Transgourmet Food Serwis to marka zaopatrująca z pomocą własnej floty ciężarówek klientów gastronomicznych z centralnej Polski z nowoczesnego magazynu zlokalizowanego w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą.

Selgros Cash&Carry to ogólnopolska sieć samoobsługowych hal handlowych, oferująca najwyższą jakość i świeżość produktów oraz pełne zaopatrzenie pod jednym dachem dla osób prowadzących działalność gospodarczą, klientów z branży HoReCa oraz indywidualnych. Wszechstronna oferta hal Selgros Cash&Carry to jeden z najszerszych asortymentów na rynku. Selgros posiada 18 hal handlowych w całej Polsce, zlokalizowanych w: Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Gliwicach, Lublinie, Łodzi (2 hale), Katowicach, Krakowie, Poznaniu (gdzie mieści się także Centralne Biuro Firmy), Radomiu, Szczecinie, Warszawie (4 hale) i we Wrocławiu (także 2 hale).

Marki handlowe Transgourmet i Selgros Cash&Carry należą do Transgourmet Polska. Spółka jest częścią międzynarodowego holdingu zajmującego się hurtową sprzedażą produktów żywnościowych. Udziałowcem Transgourmet Holding SE jest COOP – druga co do wielkości w Europie szwajcarska grupa handlu artykułami spożywczymi. www.transgourmet.pl www.selgros.pl